Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Technika montażu » Pięć sposobów montażu

Pięć sposobów montażu(10/12/2011)

Warszawskie Warsztaty Montażowe na Torwarze zaowocowały pokazami pięciu różnych sposobów na zamontowanie tego samego okna w tym samym murze. Jeden z nich tylko polegał na postawieniu okna w murze, na jego krawędzi. Pozostałe cztery to sposoby zamocowania tego

okna w warstwie ocieplenia. Wszystkie one wydają się być właściwe do zrealizowania zadania montażu okna w murze dwuwarstwowym (z zewnętrzną warstwą ocieplenia), ale każdy z nich ma oczywiście swoje wady i zalety.

 

Na krawędzi muru – to najczęściej stosowany obecnie sposób montażu. Nie wymaga dodatkowych podpór, bo okno opiera się na klockach podporowych leżących na murze. Izotermy w tym sposobie montażu przebiegają jednak mniej korzystnie niż w innych (mur może być zimniejszy), stąd to nie jest rozwiązanie zalecane do budynków pasywnych czy zero-energetycznych. Trudno jednak byłoby nazwać ten sposób montażu nie-energooszczędnym. Ekipa wykonująca ten montaż na Torwarze wykonała przy tym warstwę paroszczelną (od środka pomieszczenia) z wykorzystaniem silikonu, natomiast od zewnątrz zabezpieczyła piankę warstwą uszczelniacza akrylowego – jak zapewnia jego producent – paroprzepuszczalnego.

Podpory regulowane – większości inwestorów myślących o wysunięciu okna w warstwę ocieplenia, na myśl przychodzą specjalne podpory i kotwy regulowane systemu JB-D lub Fentech. To sprawdzone i wygodne dla montażysty sposoby mocowania okien poza murem. W zależności od długości wysunięcia okna poza mur używa się krótszych lub dłuższych wsporników z dodatkowymi elementami wzmacniającymi, ale zasada pozostaje ta sama. Niezwykle istotny w tym przypadku jest odpowiedni dobór kołków lub dybli mocujących podporę w murze – siły wyrywające są tu znacznie wyższe. Zastosowanie systemów JB-D lub Fentech wymusza użycie taśm paroszczelnych od środka o szerokości zależnej od długości wysunięcia okna.

Kątowniki metalowe – to nieco mniej wygodny, ale nie mniej skuteczny sposób osadzenia okna poza murem. Jest on może nawet bardziej korzystny niż podpory regulowane, gdyż zamocowany od zewnętrznej strony muru nie tworzy punktowych mostków cieplnych. Na warszawskim pokazie zastosowano kątowniki ciesielskie o odpowiedniej nośności, a do regulacji służyły klocki podporowe. Mniej wygodnym sposobem jest regulowanie poziomu okna wysokością mocowania kątownika i trwałe przytwierdzenie go do muru już po dokonaniu tej regulacji. Także w tym przypadku bardzo istotny jest dobór właściwych łączników mocujących kątownik w murze.

Krawędziak drewniany – to odkrycie Warsztatów na Torwarze. Zalety tego sposobu od dawna stosowanego w budownictwie pasywnym „odkryliśmy” na nowo. Jego niewątpliwą zaletą jest dobra izolacyjność cieplna samej podpory, tworzącej stabilne i solidne podparcie dla listwy progowej okna. Regulacja odbywa się za pomocą klocków podporowych, uszczelnienie dolnej partii okna nie odbiega od sposobów stosowanych w mocowaniu na krawędzi muru. Góra i boki okna wymagają uszczelnienia taśmami paroizolacyjnymi. Tu także ważny jest dobór właściwych łączników mocujących krawędziak do muru, a dla długowieczności tego rozwiązania podpora powinna być zaimpregnowana i zaizolowana przed warunkami zewnętrznymi.

Podpory tworzywowe – to nowatorskie rozwiązanie inż. Kwiatkowskiego, pomysłodawcy systemu AD. Masywna podpora wykonana z wytrzymałego tworzywa mocowana jest w nacięciu muru (specjalnie wyfrezowany rowek) i mocowana do progu ościeży tradycyjnymi łącznikami. Jak twierdzi twórca tego rozwiązania, najlepiej się ono sprawdza, kiedy ona montowane są w ocieplonej już ścianie, z wykonanymi węgarkami. Stąd i na pokazie przed montażem okna, inż. Kwiatkowski wykonał ocieplenie styropianowe wokół otworu okiennego. Regulacja w tym systemie polega na stosowaniu cienkich tworzywowych podkładek, takich jakich używa się do szklenia. Jedynym mankamentem wychwyconym przez obserwatorów był brak możliwości regulowania ew. przekosu okna. System AD jest obecnie doskonalony i znajduje się w fazie badań laboratoryjnych ITB.

Warsztaty Montażowe na warszawskim Torwarze pokazały, że można skutecznie i poprawnie zamontować okno na 5 różnych sposobów. Żaden z nich nie jest ani lepszy, ani gorszy od drugiego, gdyż każdy realizuje to samo zadanie: zamocowanie okna w murze dwuwarstwowym. Na pewno jednak jeden z nich jest najbardziej wygodny dla montażysty, drugi najbardziej optymalny kosztowo, a trzeci najkorzystniej przesuwający izotermy zimna na zewnątrz. Najważniejsze jednak, żeby zdać sobie sprawę, że montaż okien w warstwie ocieplenia zrealizować można w różny sposób i nie zawsze musi on się wiązać ze znaczącym podniesieniem kosztów materiałów. Zawsze jednak wiązać się będzie z większą ilością czasu poświęconą przez montażystów dla realizacji tego zadania – choćby z tego powodu, on musi być nieco droższy.

Wraz ze wzrostem wymagań cieplnych wobec nowych budynków rosnąć będzie jednak popyt na wykonywanie montaży warstwowych poza murem nośnym , w jego ociepleniu. Już wkrótce żaden fachowiec nazywający się montażystą stolarki nie będzie mógł nie wiedzieć jak wykonać montaż okna w warstwie ocieplenia. Dlatego zapraszamy do lektury Poradników zawodowych wydawanych pod patronatem Zrzeszenia Montażystów Stolarki i do udziału w Regionalnych Warsztatach Montażowych organizowanych w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Mistrzowie Montażu. Najbliższe warszaty regionalne w Poznaniu, Sosonowcu, Bydgoszczy czy Tarnowie to miejsca edukacji kadr montażowych i ich klientów, ale też miejsca weryfikacji umiejetności prawdziwych fachowców. Bo Mistrzowie rzemiosła montażowego już są wśród nas, a z każdym miesiącem z pewnością będzie ich przybywać.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (8 głosów, średnia ocena: 5,00)
Galeria zdjęć:
Tagi: , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*