Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Aktualności » Torwar: dzień drugi

Torwar: dzień drugi(17/10/2011)

I stało się zgodnie z oczekiwaniami, bo kolejne trzy sposoby zamontowania tego samego okna w tym samym otworze zaprezentowano drugiego targowego dnia na stoisku Zrzeszenia.

Rozpoczęło się znanym z pierwszego dnia systemem JB-D – tym razem wysuniętym na 12 cm poza lico muru, a zakończono montażem zlicowanym z murem z uszczelnieniem akrylem (od zewnątrz) i silikonem (od wewnątrz).

Wydarzeniem tego dnia był jednak premierowy publiczny pokaz montażu w systemie AutoDOM autorstwa inż. Krzysztofa Kwiatkowskiego. Jego odmienność polega na tym, że zamiast kotew metalowych zastosowane zostały specjalne podpory i kotwy tworzywowe, które do minimum ograniczają straty ciepła na mostkach cieplnych. Według pana Krzysztofa system ten wymaga najpierw ocieplenia ściany i uformowania węgarka, do którego następnie dostawiane jest okno z taśmą rozprężną. Kolejna odmienność to konieczność wyfrezowania rowka w dole ościeża dla wstawienia tam podpory. Tworzywowe kotwy boczne są tu bardzo elastyczne i jedyne obawy budzi trudność w wykorzystaniu ich do likwidacji ew. „przekosów” okna, ale inż. Kwiatkowski obiecał, że wkrótce i to zagadnienie rozwiąże pomyślnie. Ogólnie szybkość i prostota montażu wzbudziła uznanie obserwatorów, a że system jest już w badania w ITB, to wydaje się, że wkrótce zdobędzie sobie wielu nowych zwolenników. Czekamy teraz na kolejny ruch pana Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Muratorowe stoisko Zrzeszenia na Torwarze cieszyło się dużym powodzeniem zwiedzających, potwierdzając, że takie pokazy, spotkania montażowe, możliwość konsultacji mają jak najbardziej sens dla rozwoju sztuki montażowej. Na najbliższe miesiące ZMS zapowiada podobne miejsca spotkań na regionalnych targach budowlanych w Poznaniu, Sosnowcu, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku. Wkrótce pojawi się szczegółowy harmonogram spotkań, seminariów i turniejów montażowych w całym kraju, więc zachęcamy do śledzenia kolejnych zapowiedzi Zrzeszenia i wzięcia udziału w spotkaniach w regionach. Tam na pewno także będzie się dużo działo, podobnie jak na stoisku na Torwarze.

I jeszcze jedna uwaga i podpowiedź: jako że były to targi budowlane dla inwestorów indywidualnych, wielu z nich trafiało na stoisko Zrzeszenia i pytało o możliwość kupienia okien czy zamówienia ekipy montażowej. Widać było, że rozmawiają z montażystami biorącymi udział w pokazach, więc pewnie i trochę zleceń się tutaj trafiło. Także dlatego spotkania montażowe na targach budowlanych wydają się być najlepszym z możliwych pomysłów. Więc jeszcze raz, gorąco zachęcamy do udziału w nich.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (4 głosów, średnia ocena: 4,00)
Galeria zdjęć:
Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*