Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Aktualności » I ETAP programu Mistrzowie Montażu – za nami

I ETAP programu Mistrzowie Montażu – za nami(12/09/2011)

W Kazimierzu Dolnym w dniu 10 września 2011 roku odbył się  Piknik Branżowy – pierwsza od lat impreza integrująca środowisko montażystów stolarki. Realizowany w ramach programu edukacyjnego Mistrzowie Montażu  stawiał sobie za cel pokazanie  różnych technik montowania okien.

Piknik Branżowy w Kazimierzu Dolnym - 10/09/2011

Pracę ekip oceniała Komisja ekspertów kierowana przez specjalistów z warszawskiego Instytutu Techniki Budowlanej. Najlepsi z najlepszych, a tym razem były to ekipy montażowe firmy Kristech z Inowrocławia, wyróżnieni zostali statuetką montażowego Oskara oraz honorowym tytułem Mistrzów Montażu.

W Pikniku wzięło udział ponad 400 osób, a prawie 30 ekip montażowych zgłosiło chęć poddania swoich umiejętności weryfikacji Komisji konkursowej. Pierwszym etapem konkursu był sprawdzian wiedzy teoretycznej z zakresu montaży, oparty na zapisach najnowszego poradnika „Jak montować ciepłe okna?”. Dziesiątka tych, którzy odpowiedzieli poprawnie na więcej niż 3/4 pytań testowych zakwalifikowana została do drugiego etapu konkursu, gdzie wykazali się praktycznymi umiejętnościami montażowymi. Zadanie konkursowe polegało na zamontowaniu okna dwuskrzydłowego poza murem, w warstwie ocieplenia. Komisja konkursowa nie oceniała kto najlepiej czy najszybciej zamontował okno, ale kto wykonał to poprawnie, zgodnie z zaleceniami Instrukcji ITB.

Program Mistrzowie Montażu, to nie tylko weryfikacja wiedzy i umiejętności ekip montujących okna. To również program edukacyjny, który opracowuje i dostarcza środowisku montażystów wydawnictwa i artykuły fachowe, poradniki książkowe i filmy instruktażowe. W trakcie realizacji Programu zawiązało się  Zrzeszenie Montażystów Stolarki, które zamierza zrzeszać najlepszych montażystów okien i drzwi oraz wspierać ich technicznie i prawnie. W dalszych planach tej organizacji jest stworzenie systemu wspólnych zakupów materiałów dla mikroprzedsiębiorstw montażowych.

Kolejnym etapem realizacji Programu Mistrzowie Montażu będzie zorganizowanie turnieju montażowego w Warszawie, potem na poznańskiej Budmie, a dalej na regionalnych imprezach targowych  w Sosnowcu, Krakowie i Olsztynie. Jest szansa, że w ten sposób zweryfikowane zostaną pozytywnie  umiejętności setek fachowych ekip montażowych, by dalej móc ich dobrą pracę polecać inwestorom indywidualnym w całym kraju.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (16 głosów, średnia ocena: 4,44)
Galeria zdjęć:
Tagi: , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz
 1. stol napisał:

  Zgadzam się z Jerzym w całej rozciągłości – jak najmniej rywalizacji, a jak najwięcej okazji do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Dla mnie wzorem jest np. mistrz fryzjerstwa: wielu jest mistrzów tego rzemiosła, a zawsze któryś będzie lepiej czesał, a inny gorzej… :-) Byłoby moim zdaniem wskazane, żeby mistrzów rzemiosła montażowego było tylu, ilu mistrzów fryzjerstwa. Bo w tym przypadku słowo MISTRZ nie oznacza „najlepszy”, jak to niektórzy próbują rozumieć, ale ten, który opanował zasady tego fachu. Prztynajmniej ja to tak rozumiem.. pzdr

 2. Jerzy napisał:

  Jako orendownik i fanatyk jakości serdecznie gratuluję firmie Kristech z Inowrocławia poddania się jawnej weryfikacji, a przede wszystkim gratuluję organizatorowi i wszystkim uczestnikom pikniku.
  Więcej przemyśleń na moim blogu ekoplast.blog.oknonet.pl

 3. mc napisał:

  troche malo tych zdjec,lepszy byl by filmik,ale tez mnie to interesuje nastepnym razem moze i ja wezme udzial

 4. fin napisał:

  Hmmm.. zaglądam tu codziennie z nadzieją, że będzie opublikowany test – tak dla sprawdzenia wiedzy we własnym zakresie..

 5. Adam napisał:

  Byłem, widziałem i mam również uwagi!!!
  Pomysł – bardzo dobry! +
  Wykonanie – nie najlepsze!! -
  Cel – wg. mnie osiągnięty!! +

  Zwrócić uwagę na sposób wykonania montażu!!!

  Ciekawe, czy osoby krytykujące, zgłoszą się i wystąpią w następnym konkursie, by pokazać poprawny montaż i wspomogą w ten sposób edukację innych ekip montażowych!

  Bo chyba to było celem całego konkursu!!

  Zobaczymy!!!

 6. Adam napisał:

  Dla krytykujących!!!
  To spróbujcie zorganizować coś podobnego!! Zobaczymy jak wam się uda!!!

 7. mont-bud napisał:

  Nie było najlepiej!!! Ale to pierwszy raz!!!

  Z konkursu zrobiło się praktyczne ćwiczenie montażu okien i kto chciał, to mógł się czegoś nauczyć i podejrzeć!!!
  Ekipy występujące w konkursie również i wydaje mi się, że o to w tym wszystkim chodziło!!!

  Powodzenia przy następnych spotkaniach!!!

 8. andrzej napisał:

  Bedzie następny konkurs , pewnie sprawniej zorganizowany , na pewno trudniejszy. Każdy może pokazać co potrafi.

 9. fin napisał:

  pierwsze koty za płoty.
  Mam małą propozycję: potraktujmy ten turniej jako kwalifikacje przed prawdziwym finałem do którego przystąpiliby zwycięzcy lokalnych eliminacji..
  Jareko faktycznie jest tu osobowością – krytykanci chowają się w cieniu anonimowości..

 10. stol napisał:

  Z tego co wiem (Program Pikniku) sprawdzian teoretyczny miał się rozpocząć o 11.00, a rozpoczął się faktycznie o 11.15. Sprawdzian praktyczny miał sie rozpocząć o 13.00, a rozpoczął się o 13.15 – faktycznie żenada.. :-)

 11. Jan napisał:

  Osobiście uczestniczyłem w pikniku i można to określić jednym słowem: żenada! Totalny brak profesjonalizmu organizatorów, opóźnienia, brak informacji…Jeśli tak fachowo podchodzą do problemu, to strach się bać co będzie dalej!

 12. Jareko napisał:

  http://oknotest.pl/1/news/artykuly/piknik-mistrzow.php
  polecam lekturę i zamiast atakować, zastanowienie się przez chwilę czy przypadkiem nie warto wyciągnąć wniosków przed kolejnym turniejem

 13. andrzej napisał:

  Istotnie można było zorganizować pokaz zamiast konkursu, można było przygotować specjalnie 3 czy 4 zespoły , które wykonały by montaż w sposób wzorcowy w czasie kilkunastu minut ,jakby biły”rekord świata” . Co byśmy wtedy pokazali,że jest idealnie ,że wszyscy potrafią wykonać montaż idealnie ,że jest doskonakle i nad niczym nie trzeba już pracować.Nle nam nie o to chodziło. Do egzaminu teoretycznego przystąpiło 38 montażystów, dopuściliśmy do egzaminu praktycznego 16 ( jeden zrezygnował ). Wszyscy wykonali swoja pracę prawidłowo, natomiast prawdą jest ,że powinni pracować szybciej, świadczyło by to o większej wprawie w wykonaniu takiego montażu. Sądzę że pracować będą sprawniej i szybciej jak będą mieli więcej montaży w warstwie ocieplenia.Zapraszam do wzięcia udziału w następnym konkursie i pokazania ,że można zaprezentować się lepiej. Dodam ,że wyróżniona firma Kristech w mojej ocenie wypadła zupełnie dobrze obiektywnie , a nie na tle konkurencji.

 14. Jareko napisał:

  Koledzy bezimienni. Opisałem swoje wrażenia i chyba mam prawo mieć takie a nie inne.
  EOT

 15. stol napisał:

  Ja też tam byłem i obserwowałem przez dłuższą chwilę pracę ekipy Kristecha – nie zauważyłem u nich żadnych braków. Byłem nawet pod wrażeniem sprawności wykonawczej i nie bardzo rozumiem skąd te uwagi krytyczne? Może bradziej konkretnie, bo nawet na zdjęciu nr6 widać tą ekipę, jak kończy prace montazowe.. więc o co cho?

 16. montażysta napisał:

  Jareko nie spinaj się to nie jest forum muratora, jeśli okno jest na parterze to po co się wychylać ja można do niego dojść od strony zewnętrznej. To fakt taśmy nie były zbyt ciekawie przyklejone do okna, na pewno ciekawiej by było gdyby jednocześnie wystartowały wszystkie 10 ekip i mogły by się zaprezentować z całej znajomości montażu warstwowego a nie tylko na jakimś małym zakresie. Ale i tak szacun dla organizatorów za dobrą organizację i zabawę. A gratulację dla uczestników za odwagę żeby wystąpić. Jareko wiem że jesteś najlepszy a przynajmniej się za takiego uważasz i mam nadzieję że kiedyś się skonfrontujemy na takich zawodach a wówczas się po tobie przejadę jak kliczko po Adamku.

 17. Anonim napisał:

  Przygotowanie i montaż odbywał się na prośbę organizatorów i publiczności od strony przyjętej zewnętrzną z powodu lepszej widoczności tego co było robione-taki był cel promowania montażu trzywarstwowego ,a nie nadmierne spożywanie napoi energetycznych!!!

 18. Jareko napisał:

  Nie powiem, by ogólny obraz był optymistyczny. Wśród zgłoszonych ekip do montażu, czyli tych co wogóle mieli odwagę się pokazać publicznie, zaskakujący był brak wprawy.
  Zaskakujący był brak znajomości systemu JB-D i sposobu montażu kotew do profila jak i ich prawidłowego rozmieszczenia.
  Zaskakująca była nieznajomość klejenia foli paroszczelnej.
  Zaskakująca była nieporadność w montowaniu okna w otworze, pomijam już fakt, że montaż powinien odbywać się od hipotetycznego wnętrza pomieszczenia – a tu wszystkie dwójki monterskie były po obu stronach muru – ciekawe ile Red Bulla muszą wypić u klienta by się w powietrzu utrzymać gdy montaż ma miejsce choćby na pierwszym piętrze.
  Nie chcę tu wyjść na wiecznie niezadowolonego ale skoro zgłoszone ekipy sprawiały wrażenie, że montują okna w warstwie ocieplenia po raz pierwszy, w otworach idealnie przygotowanych (jakże inaczej wyglądają budowy w naszym kraju) to jak wygląda reszta ekip montażowych w naszym kraju???
  Jeśli piknik jest wyznacznikiem umiejętności montażowych ekip u nas w kraju to wypada rwać sobie włosy z głowy.
  Jestem całkowicie za doszkalaniem ekip i nie tylko teoretycznie lecz praktycznie.
  Jestem za reklamowaniem i promowaniem tych, którzy jakiś poziom montażu przedstawiają.
  Jestem za wszystkim, co wyeliminuje z rynku papraków udających ekipy montażowe.
  Miło mi będzie, pomimo takich gorzkich słów, być zapraszanym na kolejne edycje konkursów, na które tym razem wyślę swoich monterów – niestety w ten weekend nie było to możliwe z racji zaplanowanych o wiele wcześniej montaży.
  Pozdrawiam
  Jarosław „Jareko” Cichawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*