Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Rady dla montażystów

Rady dla montażystów(04/09/2011)

Na jednym z for internetowych odbyła się ciekawa dyskusja montażystów na temat montażu warstwowego. Koledzy po fachu dzielili się tam swoimi doświadczeniami z materiałami Illbrucka, jedni pytali, inni odpowiadali, jak to na forum.

Odpowiedzi tam zawarte mogą być przydatne wszystkim montażystom w ich codziennej pracy, więc przytoczymy tu niektóre z nich:

Co najlepiej z oferowanych produktów sprawdza się przy montażu i3?
Przy montażu warstwowym, bo i3 to tylko jedna z nazw handlowych pewnego systemu uszczelnień i zestawu komponentów do jego wykonania, nie będziesz w stanie wybrać jednego produktu (komponentu) mówiąc, że ten jest najlepszy. Cała filozofia dobrego montażu i doboru materiałów kryje się we właściwym zdiagnozowaniu sytuacji na placu budowy i zastosowaniu materiałów niezbędnych do zapewnienia szczelności połączenia okno – mur przy jednoczesnym zachowaniu zasady „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”.

Co jest najmniej czasochłonne?
Nieco niekompletne, ale szybkie w wykonaniu montażu jest zastosowanie taśm rozprężnych illmod trio. Jak to połączyć z technologią tzw. ciepłego parapetu (a według Illbrucka „podparapetowego bloku styropianowego”), to według mnie uzyskujesz bardzo, ale to bardzo wysoką jakość montażu, szczególnie w obiektach energooszczędnych.

Co to jest Illmod Trio ?
Ilmmod trio zastępuje wcześniej używane trzy produkty, nie tylko piankę, ale tak jak i pianka montażowa nie służy do stabilizowania okna w otworze, lecz najogólniej rzecz ujmując, uszczelnia szczelinę „montażową” i zapewnia dylatację zamontowanego elementu (kompensuje, przenosi przewidywane obciążenia, odkształcenia i przesunięcia)
Pamiętaj, że przy doborze tej taśmy musisz mieć bardzo dokładnie sprecyzowaną szerokość i głębokość szczeliny która ma zostać wypełniona. Nie ulegaj złudzeniom, że jeżeli w końcu taśma wypełniła szczelinę to jest OK. Po przekroczeniu wartości granicznych drastycznie spada odporność na przenikanie wody.

Co to jest „Perrenator Primer” ?
To środek do gruntowania ościeży. Stosowany jest do przyklejania folii posiadających pasek butylowy. Jego minusy to bardzo uciążliwe i czasochłonne użycie, ma on konsystencję gęstego kleju, bardzo łatwo brudzi i ciężko się usuwa. Dodatkowo musimy zastosować folię z paskiem butylu, a to już zwiększa koszt. Co do kosztów, to warto przemyśleć czy nie lepiej wydać więcej na materiały i oszczędzić cenny czas, jak na przykład zamiana folii zewnętrznej z butylem na folię bez butylu, przyklejaną za pomocą „nachtpaste”.

Co to jest „nachtpaste”?
Na samym początku naszych prób z montażem warstwowym używaliśmy wyłącznie folii z butylem, ale powierzchnia musi być wówczas w miarę czysta. Jednak nie to było głównym powodem zmiany na klej w tubach, czyli „Nachtpaste”, główny powód to koszmar związany z samym użyciem Primera do butylu, który po 2 tygodniach, latem na słońcu, dalej się klei, brudzi wszystko i  niszczy pędzle …

Stron: 1 2

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (3 głosów, średnia ocena: 5,00)
Tagi: , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*