Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Aktualności » Energia zdrożeje o 1/3

Energia zdrożeje o 1/3(04/09/2011)

Ministerstwo Gospodarki opracowało analizy, z których wynika, że za dwa lata będziemy płacili za energię elektryczną co najmniej o jedną trzecią więcej niż teraz. Powodem tego jest konieczność kupowania przez elektrownie uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Nasz sektor energetyczny opiera się na węglu, którego spalanie oznacza wydzielanie dużych ilości CO2. Dlatego wytwarzanie prądu stanie się u nas dużo droższe. Według firm doradczych, działających na zlecenie resortu gospodarki, w pierwszym roku obowiązywania unijnego pakietu klimatycznego za jedną megawatogodzinę trzeba będzie zapłacić w hurcie nawet 270 zł (teraz na giełdzie energii kosztuje ok. 190–200 zł).

Z analiz wynika, że prognozę wzrostu cen do 270 zł można nazwać optymistyczną. Przygotowano ją przy założeniu, że Polska dostanie zgodę Komisji Europejskiej na wykorzystanie tzw. okresu przejściowego, wywalczonego przez premiera Donalda Tuska w 2008 roku. Jeśli Bruksela odmówi, cena energii wzrośnie do 320 zł, a więc o ponad 50 procent.

 

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*