Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Zrzeszenie montażystów » Zawód: Montażysta

Zawód: Montażysta(25/08/2011)

Rozmowa z inż. Andrzejem Kowalskim, organizatorem Zrzeszenia Montażystów Stolarki

Twierdzi Pan, że istnieje coś takiego jak zawód montażysty stolarki?

To jest paradoks, bo oficjalnie takiego zawodu nie ma,  chociaż  tysiące ludzi od lat swoje życie zawodowe związało z montażem okien i drzwi. Mimo wieloletniego doświadczenie nie mają jednak żadnego oficjalnego potwierdzenia swoich kwalifikacji zawodowych i muszą konkurować z kimś, kto właśnie kupił sobie  wkrętarkę i poziomicę i już nazywa siebie montażystą. Więc co to za zawód, jeśli każdy, choćby był szewcem z wykształcenia, może go wykonywać?  Jest zawód dekarza, zbrojarza czy glazurnika. Spawacz, elektryk czy hydraulik mają jakieś uprawnienia na podstawie których taki zawód mogą wykonywać. Nawet murarz ma szanse zdobyć wiedzę w swoim zawodzie. A montażysta? Gdzie ma gdzie się nauczyć tego zawodu?  Jedynym jak dotąd miejscem były kursy i szkolenia u producentów okien, a przecież sami producenci mają dość mgliste pojęcie o prawidłowym montażu swoich wyrobów, szczególnie jeśli idzie o nowe techniki montażu. Więc każdy montażysta zmuszony jest do nabierania doświadczeń i uczenia się na własnych najczęściej błędach.  Tak chyba być nie powinno.

Więc postuluje pan stworzenie szkolnictwa zawodowego?

Nie tyle  chodzi o system nauczania dla nowych ludzi, ile o jakiś system dokształcania się tych, którzy już wykonują ten zawód, i którzy chcą doskonalić swoją pracę. Przede wszystkim ich kwalifikacje  zawodowe powinny być jakoś potwierdzone choćby po to, żeby wyróżnili się na tle jakichś niedouczonych i niedoświadczonych adeptów tego zawodu. Stąd pomysł na turnieje montażowe, potwierdzające kwalifikacje montażystów okien. Po pierwsze jest to promocja tych najlepszych, a po drugie ułatwia to wzajemne poznawanie nowych technik montażu.  Mamy nadzieję pokazywać różne, tak samo dobre techniki, bo tutaj nie ma jednego poprawnego sposobu. Weryfikować je będzie grupa ekspertów, w skład której wejdą specjaliści z ITB, ze Związku Okiennego, ze Zrzeszenia Montażystów oraz technolodzy z firm specjalistycznych. Do komisji zaprosiliśmy również dziennikarzy prasy branżowej, reprezentujących inwestorów. Grono jurorów jest dosyć szerokie, bo jednemu człowiekowi, trudno by było posiąść całą tą wiedzę i jeszcze zachować przy tym obiektywizm.

To znaczy, że po turnieju w Kazimierzu zamierzacie organizować kolejne turnieje montażowe?

Owszem, zamierzamy organizować wielokrotnie takie konkursy w różnych regionach Polski i tylko zmieniać ich zakres i formułę. Egzamin turniejowy obejmować będzie podobnie jak w Kazimierzu,  nie tylko umiejętności praktyczne, ale też wiedzę teoretyczną z zakresu stolarki i fizyki budowli. Przypomnę , że nasz pierwszy turniej odbył się pod hasłem montażu warstwowego w ociepleniu czyli montażu poza licem muru.

I czemu mają służyć takie turnieje montażowe?

Doszliśmy wspólnie do wniosku, iż nadszedł czas,  żeby profesja montażowa stała się prawdziwym zawodem z odpowiednim systemem dokształcania zawodowego  i systemem weryfikacji umiejętności. Warto aby profesjonalny montażysta miał bezpieczeństwo pracy, poczucie stabilności zawodowej i pewność godziwej zapłaty. Nie da się tego osiągnąć, jeżeli montaż okien wykonują przypadkowi ludzie, niemal z łapanki przyuczani do tego zawodu, a nie mający pojęcia ani o oknach, ani o materiałach, o fizyce budowli nawet nie wspominając. Ci ludzie, których z braku kwalifikacji, nie powinno się nawet wpuścić na jakąkolwiek budowę, nazywają się montażystami i rywalizują stawkami cenowymi z tymi, którzy od lat wykonują tą profesję, mają wiedzę i doświadczenie i po prostu potrafią montować okna i drzwi. Dzisiaj i jedni i drudzy wrzuceni są do jednego worka z napisem: „montażyści”, a klient nie sprawdza nawet co, który z nich potrafi. Dlatego jedynym wyróżnikiem staje się cena, jaką liczą sobie za metr obwodu okna. Czas to zmienić, czas wyróżnić tych montażystów, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i zacząć ich dobrą pracę promować wśród klientów. Taki cel stawia sobie nowo powołane Zrzeszenie Montażystów Stolarki, do którego zaproszeni są profesjonalni montażyści.

Stron: 1 2 3

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (12 głosów, średnia ocena: 4,33)
Tagi: ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*